راهنمای انتخاب کتاب رنگ‌آمیزی

 

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید کتاب رنگ‌آمیزی بخرید ممکن است این سوال برای‌تان پیش بیاید که با کدام کتاب شروع کنید. شاید هم قبلا کتابی تهیه کرده باشید اما سپس به این نتیجه رسیده باشید که آن کتاب، مناسب شما نبوده است. در این یادداشت می‌خواهیم به شما کمک کنیم که مناسب‌ترین کتاب‌ها را برای خودتان انتخاب کنید.

نخست باید بدانیم کتاب‌های مختلف رنگ‌آمیزی چه تفاوت‌هایی با هم دارند: این کتاب‌ها از نظر اندازه صفحه، اندازه نقش‌ها، جنس کاغذ، موضوع نقش‌ها و نوع صحافی می‌توانند متفاوت باشند.

اندازه صفحه

کتاب‌های رنگ‌آمیزی در اندازه‌های مختلفی چاپ می‌شوند. برخی از کاربران، کتاب‌های کوچک را ترجیح می‌دهند چون دوست دارند کتاب‌شان را درون کیف با خود همراه داشته باشند و یا این که دوست دارند رنگ‌آمیزی هر صفحه را زودتر تمام کنند و به سراغ صفحه‌های تازه بروند. برخی دیگر از کاربران، صفحه‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند تا فضای کافی برای کار داشته باشند و حتی شاید بخواهند رنگ‌آمیزی‌های خودشان را قاب کنند و روی دیوار بزنند. این که شما چه اندازه‌ای را ترجیح می‌دهید به نظر شخصی شما و روش کارتان برمی‌گردد اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر عرض صفحه کمتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد هنگام کار با دشواری روبرو خواهید شد. همچنین صفحه‌های با عرض بزرگ‌تر از ۲۵ سانتی‌متر، رنگ‌آمیزی شان وقت‌گیر و حمل و نگهداری‌شان کمی سخت است.

 

اندازه نقش‌ها

برخی از کتاب‌های رنگ‌آمیزی دارای شکل‌های ریزنقش و برخی دیگر دارای شکل‌های درشت‌نقش هستند. برخی از کتاب‌ها هم نقش‌های ریز دارند و هم نقش‌های درشت. نقش‌های ریز برای تازه‌واردها یا کاربران کم‌حوصله دشوارتر هستند. اگر سابقه زیادی در رنگ‌آمیزی یا نقاشی ندارید یا زیاد پرحوصله نیستید بهتر است سراغ نقش‌های درشت که آسان‌تر اند بروید. اما اگر می‌خواهید دقت خودتان را به چالش بکشید و در ریزه‌کاری‌ها غرق شوید شاید نقش‌های ریز و پُر را ترجیح بدهید.

 

جنس کاغذ

کاغذ کتاب‌های رنگ‌آمیزی از نظر ضخامت و بافت می‌توانند متفاوت باشند. بیشتر کتاب‌ها در ایران، بخصوص پس افزایش شدید قیمت کاغذ، روی کاغذهای با ضخامت معمولی یعنی ۷۰ گرمی یا ۸۰ گرمی چاپ می‌شوند. این کتاب‌ها اگر یک‌رو باشند در رنگ‌آمیزی با مدادرنگی مشکل خاصی نخواهید داشت. اگر بخواهید با ماژیک یا روان‌نویس رنگ‌شان کنید بهتر است هنگام کار، زیر برگه یک کاغذ دیگر بگذارید تا جوهر به برگه‌های دیگر سرایت نکند. پس از خشک شدن جوهر می‌توانید آن برگه اضافی را بردارید. در صورتی که می‌خواهید از آبرنگ یا گواش برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید، بهتر است سراغ کتاب‌هایی بروید که کاغذ ضخیم‌تری دارند. در کل، کاغذهای ضخیم برای رنگ‌آمیزی با هروسیله‌ای بهتر هستند اما هر چه کاغذ کتاب ضخیم‌تر باشد قیمت آن گران‌تر خواهد بود. بنابراین باید بین ارزانی و کیفیت کاغذ یکی را انتخاب کنید.

 

موضوع نقش‌ها

بیشتر کتاب‌های رنگ‌آمیزی دارای موضوع خاصی هستند. مثلا موضوع آن‌ها ممکن است منظره‌های طبیعی، گل و باغ، حیوان‌ها، نقش‌های هندسی مانند ماندالا یا اسلیمی، نقش‌های کارتونی، ساختمان‌های شهری، موجودهای خیالی یا هر چیز دیگری باشد. این که سراغ کدام موضوع بروید به علاقه شخصی شما بسته است.

 

نوع صحافی

صحافی کتاب‌های رنگ‌آمیزی می‌تواند چسبی یا فنری (سیمی) باشد. اگر صحافی کتاب، فنری باشد هنگام رنگ‌آمیزی کارتان آسان‌تر خواهد بود و دوام کتاب نیز بیشتر می‌شود. البته اگر صحافی کتاب مورد نظرتان چسبی است و می‌خواهید فنری‌اش کنید، می‌توانید به فروشگاه‌های نوشت‌افزار که دستگاه صحافی فنری دارند مراجعه کنید.

 

الگوی رنگ‌آمیزی

به جز مواردی که در بالا گفته شد، نکته دیگری که بسیاری از خریداران می‌خواهند بدانند این است که کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان الگو دارند یا کاربر باید با ذوق و سلیقه شخصی خودش آن‌ها را رنگ کند. پاسخ این است که کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان معمولا الگو ندارند اما ما در گالری رنگ‌آمیزی این وب‌سایت، نمونه‌های رنگ‌شده زیادی از کتاب‌های نشر نیلفام به نمایش گذاشته‌ایم که می‌توانید از آن‌ها به عنوان الگو استفاده کنید. همچنین می‌توانید کتاب رنگ رویا را تهیه کنید که تنها کتاب دارای آموزش و الگوی رنگ‌آمیزی است.

ادامه مطلب

از چه ابزاری برای رنگ‌آمیزی استفاده کنیم؟

 

آیا برای کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان مدادرنگی یا ماژیک مخصوصی وجود دارد؟ یا هر نوع مدادرنگی و ماژیکی را می‌شود برای رنگ‌آمیزی این کتاب‌ها به کار برد؟

پاسخ این است که ماژیک یا مدادرنگی خاصی لازم نیست اما کیفیت ابزاری که برای رنگ‌آمیزی به کار می‌برید در نتیجه‌ی کارتان تاثیرگذار است. بنابراین اگر می‌خواهید رنگ‌آمیزی زیبا و گیرایی داشته باشید، بهتر است در انتخاب رنگ‌ابزار دقت کنید و در صورت لزوم هزینه‌ی بیشتری بپردازید. البته، این بدان معنا نیست که هر محصول گران‌تری حتما بهتر باشد.

به طور کلی در بازار مدادرنگی و ماژیک، سه رده محصول وجود دارد. رنگ‌ابزارهای حرفه‌ای، رنگ‌ابزارهای نیمه‌حرفه‌ای و رنگ‌ابزارهای کودکان.
مدادرنگی‌های حرفه‌ای، از نظر قابلیت ترکیب رنگ، تنوع رنگ و دوام، سطح بالایی دارند اما، این رنگ‌ابزارها معمولا بسیار گران هستند. برای کسانی که به صورت حرفه‌ای نقاشی نمی‌کنند، ممکن است خرید این محصولات به صرفه نباشد. به عنوان مثال، هر عدد مدادرنگی حرفه‌ای پریسماکالر که محبوب‌ترین مدادرنگی جهان است، بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان تمام می‌شود. یعنی اگر بخواهید ۲۴ رنگ مدادرنگی پریسماکالر داشته باشید دست‌کم باید ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنید.
رنگ‌ابزارهای کودکان، بنا بر نیاز کودکان طراحی و ساخته شده‌اند. این رنگ‌ابزارها برای ترکیب رنگ و ایجاد سایه‌روشن مناسب نیستند و معمولا تنوع رنگی زیادی ندارند. آنچه در مورد این رنگ‌ابزارها مهم است این است که برای کودکان خطرناک نباشند و به راحتی در دست آن‌ها جای بگیرند.
مدادرنگی‌های نیمه‌حرفه‌ای، از نظر قابلیت ترکیب رنگ، تنوع رنگ و دوام، در میانه‌ی دو رده‌ی قبلی هستند. بیشتر مدادرنگی‌هایی که در بازار وجود دارند از این نوع هستند اما کیفیت و قیمت این رنگ‌ابزارها با همدیگر بسیار متفاوت است. برخی از این محصولات بی این که کیفیت بالایی داشته باشند گران هستند و برخی دیگر با وجود قیمت نسبتا ارزان کیفیت مناسبی دارند. (ما بسیاری از رنگ‌ابزارهای موجود در بازار ایران را امتحان کرده و تعدادی از محصولاتی را که ضمن برخورداری از کیفیت بالا، قیمت مناسبی دارند در فروشگاه انتشارات نیلفام به کاربران عرضه کرده‌ایم. برای دیدن این محصولات این جا کلیک کنید)

مدادرنگی بهتر است یا ماژیک یا روان‌نویس نوک‌نمدی؟
اگر می‌خواهید در رنگ‌آمیزی‌تان سایه‌روشن‌های متنوعی داشته باشید، بهترین ابزار برای این کار مدادرنگی است. البته از آبرنگ و گواش هم می‌شود برای این منظور استفاده کرد اما کار کردن با آن‌ها برای تازه‌واردها آسان نیست.
اگر می‌خواهید سریع رنگ‌آمیزی کنید و رنگ‌های پررنگ و درخشانی داشته باشید، از ماژیک استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید روش استفاده از ماژیک به کلی با مدادرنگی فرق دارد. ماژیک را نباید روی سطح کاغذ بفشارید و نباید روی سطحی که قبلا رنگ شده است دوباره ماژیک بکشید. وگرنه ممکن است کاغذ یا مقوای شما خراب شود.
برای نقش‌های ریز مثل ماندالا، استفاده از روان‌نویس نوک‌نمدی نتیجه‌ی بسیار خوبی می‌دهد. طریقه‌ی استفاده از روان‌نویس نوک‌نمدی شبیه ماژیک است با این تفاوت که نوک باریک‌تری دارد و برای رنگ‌آمیزی سطح‌های بزرگ زمان زیادی می‌برد. بهترین ابزار برای رنگ‌آمیزی ماندالا و طرح‌های هندسی، روان‌نویس ژله‌ای است. روان‌نویس ژله‌ای سطحی صاف و یکدست به شما می‌دهد و به نرمی روی سطح کاغذ می‌لغزد و کار با آن بسیار خوشایند است. روان‎نویس ژله‌ای ساکورا، یونی‌بال و لوتوس از جمله برندهای خوبی هستند که در ایران می‌توانید تهیه کنید. روان‌نویس‌های ژله‌ای زبرا گسترده‌ترین طیف رنگی را دارند اما نوک‌شان خیلی باریک است.

 


در رنگ‌آمیزی شما می‌توانید از ابزارهای مختلفی به صورت ترکیبی استفاده کنید. مثلا، جاهایی که به سایه‌روشن نیاز دارید از مدادرنگی استفاده کنید. جاهایی که می‌خواهید پررنگ و درخشان باشد از ماژیک استفاده کنید و قسمت‌های ریز و ظریف را با روان‌نویس رنگ کنید.
همچنین می‌توانید از ابزارهایی مثل مدادرنگی یا ماژیک نئونی (شبرنگ)، ماژیک طلایی و نقره‌ای یا رنگ‌های اکلیلی یا متالیک، برای ایجاد جلوه‌های خاص در قسمت‌هایی از رنگ‌آمیزی‌تان استفاده کنید.

ادامه مطلب

ایجاد سایه‌روشن و کنتراست با مدادرنگی

بسیاری از کاربران، با مقایسه‌ی رنگ‌آمیزی‌های خودشان و نمونه‌های رنگ‌آمیزی دیگران از همان کتاب و همان نقش، رنگ‌آمیزی خودشان را بی‌جان و کم‌رنگ می‌یابند. آیا این تفاوت به نوع مدادرنگی برمی‌گردد یا تکنیک خاصی برای رنگ‌آمیزی وجود دارد که آن‌ها بلد نیستند؟ با این که نوع ابزار در نتیجه‌ی کار تاثیر دارد اما تکنیک‌ها و روش‌ها هستند که باعث می‌شوند ما به یک رنگ‌آمیزی زیبا و جذاب برسیم. بهترین و گران‌قیمت‌ترین ابزارها هم اگر روش استفاده از آن‌ها را ندانیم تاثیر چندانی بر کار ما ندارند.

در ویدئو زیر، یک روش ساده اما بسیار کارآمد به شما آموزش داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید رنگ‌آمیزی‌های جاندار و جذاب بیافرینید.

 

ادامه مطلب

تکنیک‌های رنگ‌آمیزی با مدادرنگی

در رنگ‌آمیزی کتاب‌های مخصوص بزرگسالان، مهم‌ترین چیز این است که شما از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید و حال خوبی پیدا کنید. بنابراین هر روش دلخواهی که به کار ببرید و از آن لذا ببرید، درست است. اما با این حال اگر می‌خواهید از تکنیک‌های مخصوص رنگ‌آمیزی برای رسیدن به یک نتیجه‌ی حرفه‌ای‌تر استفاده کنید نکته‌هایی که در این یادداشت به آن پرداخته‌ایم به کارتان خواهد آمد.

 

۱- سایه‌روشن با فشار

ساده‌ترین و طبیعی‌ترین روش ایجاد سایه‌روشن این است که فشار دست تان روی مداد را کم و زیاد کنید. نوک مدادتان را بتراشید و با کمترین فشاری که می‌توانید دایره‌های ریز تودرتو بکشید تا سطحی که می‌خواهید به رنگ روشن باشد به نرمی با رنگ پوشانده شود. همین طور که به طرف دیگر می‌روید کم‌کم بر فشار دست‌تان بیافزایید. می‌توانید تمام سطح را نخست با رنگ روشن بپوشانید و سپس با افزایش فشار مداد، لایه‌های دیگری را به قسمت‌های دلخواه که می‌خواهید پررنگ‌تر باشند بیافزایید.
روش فشار، روش خوبی برای درآوردن سایه‌های متنوع از یک مداد با رنگ تیره یا متوسط است. مثلا از هر قرمزی شما می‌توانید سه یا چهار صورتی دربیاورید. تمرین کنید تا کنترل‌تان بر روی فشار روی مداد زیاد شود و سایه‌های متنوع‌تری از هر رنگ‌ دربیاورید.

سایه‌روشن فشاری

 

۲- درآمیزی بدون رنگ

در روش سایه‌روشن فشاری، رگه‌های سفید رو کاغذ برجا می‌مانند. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای صاف کردن سطح رنگ‌شده، استفاده از آمیزنده‌های بی‌رنگ است (آمیزنده‌های بی‌رنگ مدادهایی با نوک نرم سفید هستند). از روشن‌ترین قسمت شروع کنید و با فشار زیاد دایره‌های نرم تودرتو بکشید و به طرف قسمت‌های تیره‌تر بروید. با این روش یک سطح نرم و صاف به دست خواهید آورد.

استفاده از آمیزنده

 

۳- افزودن رنگ تیره‌تر برای پررنگی

هنگامی که از آمیزنده بی‌رنگ استفاده می‌کنیم، کنتراست کاهش می‌یابد. می‌توان با استفاده از یک قرمز تیره‌تر، قسمت‌هایی را پررنگ‌تر کرد. بسته به جنس مدادرنگی، قابلیت درهم‌آمیزی رنگ‌ها بیشتر یا کمتر است. مدادرنگی‌های حرفه ای به خوبی ترکیب می‌شوند. با این روش می‌توان به سطح رنگ شده،‌ ژرفا داد. در این مرحله باید فشار بیشتری بر مداد بیاورید چون سطح کاغذ قبلا با رنگ پر شده و لایه‌های جدید باید روی لایه‌های قبلی جای بگیرند.

پررنگ کردن با رنگ تیره

 

۴- افزودن رنگ روشن‌تر برای درآمیختن رنگ‌ها

به جای این که تمام سطح را کاملا با سایه‌روشن فشاری بپوشانید، می‌توانید برخی قسمت‌ها را با رنگ‌های مختلفی از یک خانواده، سایه‌روشن کنید. مثلا زرشکی، قرمز و صورتی از یک خانواده هستند و با کنار هم گذاشتن آن‌ها می‌توانید سایه‌روشن بسازید. با این روش دیگر مرحله‌ی آمیزنده‌ی بدون رنگ (مداد سفید) حذف می‌شود و صاف کردن سطح با رنگ روشن‌تر که روی رنگ تیره‌تر زده می‌شود انجام می‌گیرد.

سایه‌روشن با رنگ‌های هم‌خانواده

 

 

ادامه مطلب
برای دیدن محصولاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
سبد خرید